Suszenie prania w domu – porady

Każdy wie, że suszenie prania w ogrodzie lub na balkonie to najlepsze rozwiązanie – świeże powietrze, wiatr i słońce sprawiają, że ubrania oraz pościel schną szybciej i zachwycają przyjemnym zapachem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Niektóre osoby zmuszone są do rozwieszania wypranych rzeczy w mieszkaniu. Trzeba to robić również wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno lub pada deszcz. Warto zatem dowiedzieć się, jak skutecznie suszyć odzież w domu.

Z pewnością przyda się odpowiednia suszarka!

Mowa tu o stojącej, rozkładanej konstrukcji, na której umieszcza się wyprane ubrania, pościel i inne tekstylia. Bez niej nie sposób rozwiesić mokrych rzeczy w taki sposób, aby jak najszybciej wyschły. Powinna być stabilna i pojemna, a jej rozmiar należy dostosować do potrzeb domowników. Rodziny wielodzietne będą potrzebować znacznie większego produktu niż single lub pary. Istnieje wiele modeli, w tym również takie, które montuje się nad grzejnikiem lub typu wieża – nie zajmują one wiele przestrzeni na podłodze, są za to wyjątkowo wysokie. Sprawdzą się zatem w małych pomieszczeniach. Niektóre mają specjalne uchwyty na bieliznę, inne z kolei rozkładają się do imponujących rozmiarów, jednak złożone nie zabierają wiele miejsca i są łatwe w przechowywaniu. Bez wątpienia takie akcesorium przyda się w każdym domu, niezależnie od tego, jak często się w nim pierze.

Rozwieszając mokre rzeczy, należy pamiętać, aby:

  • suszyć je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – warto otworzyć okno, aby zapewnić cyrkulację powietrza i przyspieszyć proces schnięcia,
  • ustawić suszarkę w pobliżu grzejnika – jeśli jest sezon grzewczy – lub w słońcu,
  • zadbać o odpowiednie rozłożenie materiałów – nie powinny one być zwinięte i zachodzić na siebie, ponieważ wtedy będą dłużej schły i może pojawić się na nich pleśń oraz nieprzyjemny zapach.

Suszarka automatyczna – nowoczesna alternatywa dla wymagających

Alternatywą dla omówionych konstrukcji są urządzenia automatycznie suszące wyprane rzeczy. Ciekawą propozycją jest na przykład suszarka do prania Bosch. Do jej największych zalet należy zaliczyć wyposażenie w pompę ciepła gwarantującą oszczędność oraz pracę w niskich temperaturach, co jest bezpieczniejsze dla tkanin. Czujniki monitorujące wilgotność wsadu zapewniają efektywne suszenie bez uszkodzenia nawet delikatnych materiałów. Zoptymalizowana praca bębna pozwala na uniknięcie zagnieceń, zatem wysuszone rzeczy nie wymagają prasowania! Cykl pracy trwa około 40 minut – tyle wystarczy, aby można było wyjąć czyste i suche ubrania, gotowe do ponownego użycia!

Suszenie w domu – warto korzystać ze sprawdzonych sposobów

Nawet jeśli nie dysponuje się ogrodem ani balkonem, można cieszyć się suchym i świeżym praniem – wystarczy skorzystać z powyższych wskazówek. Najlepszym rozwiązaniem jest automatyczna suszarka, która w kilkadziesiąt minut sprawia, że ubrania znów nadają się do założenia. Można ustawić ją w łazience lub pralni, gdzie – obok pralki – stanie się podstawowym sprzętem domowego użytku i ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.