mapa strony - reklama - kontakt

Logowanie

zarejestruj się | zapomniałeś hasła?

Newsletter

Finał konkursu przyrodniczego Quarry Life Award

09-11-2012

300 zgłoszonych projektów, 18 krajów z czterech kontynentów i łączna pula nagród
w wysokości 200 tysięcy euro. Właśnie zakończyła się pierwsza edycja konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, którego głównym celem jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCemen. 
Najlepszy polski projekt przygotowali studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, za co otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Drugie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Opolskiego, natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.


Najlepsi w Polsce, wyróżnieni na świecie

Nagrody o łącznej wartości blisko 40 tys. zł wręczono młodym naukowcom podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach. Szczegółowe wyniki prezentują się następująco:


I miejsce - Studenckie Koła Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego za projekt Kompleksowa inwentaryzacja fauny i flory terenu Kopalni Surowców Mineralnych „Szczytniki” jako podstawa przygotowania wytycznych do rekultywacji przyjaznej środowisku – czek o wartości 5 000 euro.


II miejsce - Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Opolskiego, za projekt Wspomaganie rozwoju biocenozy murawy kserotermicznej Festuco-Brometea w ramach rekultywacji obszaru poeksploatacyjnego Górażdże Cement SA HeidelbergCement Group - czek o wartości 3 000 euro


III miejsce - dr hab. Adam Stebel, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa Śląskiego za projekt Mszaki Bryophyta jako indykatory wartości przyrodniczych na obszarach pozyskiwania surowców mineralnych – przykładowe studium z kopalni wapienia „Górażdże” - czek o wartości 1 500 euro


Wyróżnienia powędrowały do Ewy Poślińskiej z Uniwersytetu Opolskiego za projekt „Awifauna lęgowa poeksploatacyjnego obszaru kopalni Malerzowice” oraz do Marleny Kłosek i Wiolety Pelc z Uniwersytetu Opolskiego za projekt „Ochrona zasobów genowych jarzęba brekinii (Sorbus torminalis) na obszarze Środkowej Opolszczyzny z wykorzystaniem metody inter – situ”.

Dodatkowo projekt studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego znalazł się w gronie
5 najlepszych na świecie w głosowaniu internautów. Wszystkie finałowe projekty zostały zgłoszone pod obrady jury międzynarodowego. Rozstrzygnięcie światowej edycji nastąpi w połowie grudnia br.

Co ważne, przygotowane projekty będą wykorzystane w praktyce.


Na czym polegał konkurs?

W konkursie, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku wzięli udział zarówno studenci jak i naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Oceanii. Głównym celem Quarry Life Award było poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję różnorodności gatunków roślin i zwierząt na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Szczególnie ważna jest popularyzacja wiedzy na temat bogatych walorów przyrodniczych terenów odkrywkowych kopalni surowców mineralnych, wspieranie ekologicznych projektów naukowych
i edukacyjnych na terenach kopani odkrywkowych w zakresie biologicznej różnorodności, a także promocja proprzyrodniczych kierunków rekultywacji.

W polskiej edycji projekty konkursowe prowadzone były w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” w województwie opolskim i w 2 kopalniach kruszyw naturalnych: Szczytniki k. Legnicy (woj. dolnośląskie) oraz Malerzowice k. Nysy na Opolszczyźnie.

Konkurs ogłoszono w październiku 2011 roku, a rywalizacja obejmowała dwa etapy.
W pierwszym etapie, który trwał do 17 lutego 2012 roku studenci, naukowcy i organizacje pozarządowe składali propozycje projektów badawczych dotyczące wybranych obszarów tematycznych. Na początku marca br. Jury w każdym kraju dokonało oceny zgłoszonych propozycji projektów i wybrało 5 najlepszych prac, które zakwalifikowały się do drugiego etapu.

Od marca do września 2012 roku autorzy realizowali swoje projekty w kopalniach i wyrobiskach udostępnionych na potrzeby konkursu.


Górażdże chroni bioróżnorodność

Dla Grupy Górażdże konkurs Quarry Life Award posiada przede wszystkim walor edukacyjny, ale też, co bardzo ważne, wymiar praktyczny. Wyniki badań zostaną bowiem wykorzystane przez firmę do prowadzenia efektywniejszych działań rekultywacyjnych na terenach kopalń. Koncern HeidelbergCement od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach swoich kopalń zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu działalności eksploatacyjnej, jak również w promocję unikatowych, lokalnych gatunków flory i fauny występujących w ponad 1000 kamieniołomów i wyrobisk na całym świecie. Pod względem zakresu i intensywności tych działań należy niewątpliwie do grona światowych liderów.

Grupa Górażdże jest liderem na polskim rynku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych.

W 2011 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1,6 miliarda złotych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie 1300 pracowników.

Komentarze

gość wortalu: aLpfbJHAaTioZu 2013-01-30 12:13

Ja piszc499 o drewnianych, ktc3b3re dtworac582y w takim stanie do wspc3b3c582czesnoc59bci. Oczywic59bcie, c5bce jec59bli jakac59b c59bwic485tynia spc582onc499c582a i zostac582a odbudowana, to tec5bc mnie interesuje (np. cerkiew w Komac584czy, o ktc3b3rej bc499dc499 pisac582). Trudno grc3b3d w Biskupinie okrec59blic487 w ten sposc3b3b. To raczej rekonstrukcja. Bardzo ciekawa turystycznie, ale czy tak grc3b3d rzeczywic59bcie wyglc485dac582 czy nie, to trudno powiedziec487 prawda? Jego wyglc485d jest wynikiem obecnego stanu wiedzy i interpretacji. Natomiast moje zainteresowania generalnie oscylujc485 wokc3b3c582 drewnianych koc59bcioc582c3b3w i cerkwi. Nie mam wiedzy na temat innych budowli, a w kac5bcdym razie nie na tyle c5bceby coc59b doradzic487. Sama widzisz o Ogrodziec584cu nie wiedziac582em. Inna sprawa jeszcze dla mnie koc59bcioc582y i cerkwie sc485 dziedzictwem narodowym, bo sc485 c59bwiadkami losc3b3w narodu na przestrzeni czasu odkc485d zostac582y zbudowane do dzisiaj. Trudno coc59b takiego powiedziec487 o Biskupinie. To raczej atrakcja turystyczna. Mnie szczegc3b3lnie fascynujc485 c59bwic485tynie drewniane, bo majc485 swoisty klimat, urok, duszc499. Pkanalia okrec59blic582 to jako odlot na pograniczu transcendencji, i ja sic499 z nim zgadzam cokolwiek by to miac582o znaczyc487. To bardzo trudno wytc582umaczyc487, bo dotyczy sfery prywatnoc59bci, wrc499cz intymnoc59bci. Widzisz ja jestem ateistc485 od trzydziestu lat a w takich miejscach przec5bcywam coc59b mistycznego, czego nie potrafic499 wyjac59bnic487.Ale sic499 rozpisac582em Buziaki.

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: tes 2013-08-09 11:41

test

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: s 2013-08-09 11:42

s

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: Oakley Batwolf Sunglasses 2014-04-26 13:09

<a href="http://www.forevergro.com/html/Oakley-Batwolf.asp">Oakley Batwolf</a> <a href="http://www.forevergro.com/html/Oakley-Batwolf.asp">Oakley Vault Locations</a> <a href="http://www.forevergro.com/html/Oakley-Batwolf.asp">Oakley M Frame</a> <a href="http://www.garrettlandscape.com/images/tools/Oakley-X-Metal-Romeo.asp">Oakley X Metal Romeo</a> <a href="http://www.garrettlandscape.com/images/tools/Oakley-X-Metal-Romeo.asp">Oakley Jupiter Lenses</a> <a href="http://www.garrettlandscape.com/images/tools/Oakley-X-Metal-Romeo.asp">Men'S Oakley Sunglasses</a> <a href="http://www.gilmoreplantandbulbco.com/images/Oil-Rig-Oakley.asp">Oil Rig Oakley</a> <a href="http://www.gilmoreplantandbulbco.com/images/Oil-Rig-Oakley.asp">Oakley Prescription Safety Glasses</a> <a href="http://www.gilmoreplantandbulbco.com/images/Oil-Rig-Oakley.asp">Oakley Half Jacket Lenses</a> <a href="http://www.greenwayscapes.com/products/Oakley-Prescription-Glasses-Online.asp">Oakley Prescription Glasses Online</a> Oakley Batwolf Sunglasses http://www.mirrorproject.org/images/Oakley-Gascan.asp

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: hogan scarpe prezzi 2014-05-10 01:08

<a href="http://www.mpgcaparica.com/contactos/hogan online store.asp">hogan online store</a> <a href="http://www.premierlandscaping.com/res/hogan2/stivali donna hogan.asp">stivali donna hogan</a> <a href="http://www.signaturelandscapes.us/PDF/hogan2/outlet hogan italia.asp">outlet hogan italia</a> <a href="http://www.sprinklersystemsllc.com/obj/hogan2/hogan per neonati.asp">hogan per neonati</a> <a href="http://www.grassperson.com/PDF/hogan2/hogan outlet online.asp">hogan outlet online</a> <a href="http://www.turfcareonline.com/weeds/hogan2/hogan bambino.asp">hogan bambino</a> <a href="http://www.turfwizard.net/products/hogan2/scarpe-hogan-bambina-online.asp">scarpe hogan bambina online</a> <a href="http://www.allseasonspest.com/flash/hogan3/ultimi-modelli-hogan-uomo.asp">ultimi modelli hogan uomo</a> <a href="http://www.aluplasto.pt/newsletter/hogan3/outlet-hogan-marche-casette-dete.asp">outlet hogan marche casette dete</a> <a href="http://www.alwaysgreen.com/PDF/hogan3/hogan-olympia-uomo-outlet.asp">hogan olympia uomo outlet</a> [url=http://www.premierlandscaping.com/res/hogan2/stivali donna hogan.asp]hogan scarpe prezzi[/url]

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: vendita hogan 2014-05-16 16:56

<a href="http://www.meadvillelandservice.com/flash/hogan1/comprare hogan online.asp">hogan numero 35</a> <a href="http://www.mpgcaparica.com/cform/zeppe hogan 2014.asp">vendita hogan online</a> <a href="http://www.premierlandscaping.com/res/hogan1/hogan interactive donna.asp">hogan sito ufficiale</a> <a href="http://www.signaturelandscapes.us/PDF/hogan1/vendita scarpe hogan on line.asp">outlet hogan roma</a> <a href="http://www.sprinklersystemsllc.com/obj/hogan1/vendita hogan.asp">hogan basse</a> <a href="http://www.grassperson.com/PDF/hogan1/hogan rebel donna.asp">negozi hogan milano</a> <a href="http://www.thatslife.com.au/ytdemo/hogan outlet.asp">hogan fabbrica</a> <a href="http://www.turfcareonline.com/weeds/hogan1/hogan shop online.asp">scarpe hogan bambino</a> <a href="http://www.turfwizard.net/products/hogan1/hogan-per-bambini-outlet.asp">collezione borse hogan</a> <a href="http://www.allseasonspest.com/flash/hogan1/hogan-scarpe-uomo.asp">costo hogan</a> <a href="http://www.sprinklersystemsllc.com/obj/hogan1/vendita hogan.asp" >vendita hogan</a> [url=http://www.sprinklersystemsllc.com/obj/hogan1/vendita hogan.asp]vendita hogan[/url]

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: hogan junior 2013 2014-05-16 16:56

<a href="http://www.turfwizard.net/products/hogan2/scarpe-hogan-bambina-online.asp">spaccio aziendale hogan</a> <a href="http://www.allseasonspest.com/flash/hogan3/ultimi-modelli-hogan-uomo.asp">hogan invernali 2014</a> <a href="http://www.aluplasto.pt/newsletter/hogan3/outlet-hogan-marche-casette-dete.asp">hogan basse donna</a> <a href="http://www.alwaysgreen.com/PDF/hogan3/hogan-olympia-uomo-outlet.asp">scarpe hogan roma</a> <a href="http://www.armasul.pt/files/hogan3/hogan-bianche-pelle-uomo.asp">modelli hogan</a> <a href="http://www.centralctlawnservice.com/flash/hogan3/hogan 35 bambina.asp">fabbrica hogan</a> <a href="http://www.cgtlimited.com/obj/hogan3/hogan-scarpe-bambino.asp">hogan donna</a> <a href="http://www.exaco.com/bucket/hogan scarpe femminili.asp">prezzi scarpe hogan</a> <a href="http://www.fada.pt/icons/hogan3/hogan new interactive.asp">borsa hogan</a> <a href="http://www.ggia.org/pdf/hogan3/hogan rebel bambino 2013.asp">scarpe hogan scontate</a> <a href="http://www.centralctlawnservice.com/flash/hogan2/hogan junior 2013.asp" >hogan junior 2013</a> [url=http://www.centralctlawnservice.com/flash/hogan2/hogan junior 2013.asp]hogan junior 2013[/url]

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: bronze fitflops 2014-05-16 20:05

<a href="http://www.cloonlara.com/images/fitflops-pietra-silver.asp">fitflops mukluk boots sale</a> <a href="http://www.congtourism.com/accom/cheap-fitflops-online.asp">cheap fitflops online</a> <a href="http://www.congtourism.com/accom/cheap-fitflops-online.asp">fitflop sale sandals</a> <a href="http://www.congtourism.com/accom/cheap-fitflops-online.asp">fitflops on sale in uk</a> <a href="http://www.connemara-cottages.com/images/fitflops-mens.asp">fitflops mens</a> <a href="http://www.connemara-cottages.com/images/fitflops-mens.asp">fitflops size 6</a> <a href="http://www.connemara-cottages.com/images/fitflops-mens.asp">fitflops sale america</a> <a href="http://www.cuffecarsales.com/cuffes/fitflops-electra.asp">fitflops electra</a> <a href="http://www.cuffecarsales.com/cuffes/fitflops-electra.asp">who sells fitflops</a> <a href="http://www.cuffecarsales.com/cuffes/fitflops-electra.asp">fitflops sale at rockwell</a> <a href="http://www.donnellytax.com/Images/fitflops-stockists-ireland.asp">fitflops stockists ireland</a> <a href="http://www.excelcoaching.ie/draft/bronze-fitflops.asp" >bronze fitflops</a> [url=http://www.excelcoaching.ie/draft/bronze-fitflops.asp]bronze fitflops[/url]

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: fitflop usa llc 2014-07-18 05:26

<a href="http://www.tipolitorocchia.it/public/UserFiles/image/fitflops/fitflop-online-uk.asp">fitflop online uk</a> <a href="http://www.marineclubresort.com/public/userfiles/image/fitflops/fitflop-whirl.asp">fitflop whirl</a> <a href="http://www.tipolitorocchia.it/public/UserFiles/image/fitflops/fitflop-boots-uk.asp">fitflop boots uk</a> <a href="http://www.mycountrymart.com/_userfiles/image/fitflops/fitflop-store-in-los-angeles.asp">fitflop store in los angeles</a> <a href="http://www.unionsoa.net/public/Image/fitflops/womens-fitflop.asp">womens fitflop</a> <a href="http://www.fattoriasanpaolo.it/public/files/image/fitflops/fitflop-supertone-trainers.asp">fitflop supertone trainers</a> <a href="http://www.unionsoa.net/public/Image/fitflops/fitflop-malaysia-store.asp">fitflop malaysia store</a> <a href="http://www.mysubcare.com/new%20model%20active/images/website/Image/fitflops/fitflop-for-kids.asp">fitflop for kids</a> <a href="http://www.ngahoangshop.com/UserFiles/Image/fitflops/rock-chic-fitflop.asp">rock chic fitflop</a> <a href="http://www.ngahoangshop.com/UserFiles/Image/fitflops/fitflop-shoes-on-sale.asp">fitflop shoes on sale</a> <a href="http://www.marineclubresort.com/public/userfiles/image/fitflops/fitflop-uk-retailers.asp">fitflop uk retailers</a> <a href="http://www.marineclubresort.com/public/userfiles/image/fitflops/fitflop-billow.asp">fitflop billow</a> <a href="http://www.marineclubresort.com/public/userfiles/image/fitflops/buy-fitflop-online-singapore.asp">buy fitflop online singapore</a> <a href="http://www.werkenbijogheldring.nl/images/editor/image/fitflops/shoes-fitflop.asp">shoes fitflop</a> <a href="http://www.cabrioclubmonza.it/public/documenti/Image/fitflops/fitflop-gogh-black.asp">fitflop gogh black</a> <a href="http://www.fattoriasanpaolo.it/public/files/image/fitflops/fitflop-arena-slide.asp">fitflop arena slide</a> <a href="http://www.ngahoangshop.com/UserFiles/Image/fitflops/via-bar-fitflop.asp">via bar fitflop</a> <a href="http://www.mysubcare.com/new%20model%20active/images/website/Image/fitflops/fitflop-sale-malaysia.asp">fitflop sale malaysia</a> <a href="http://www.biokamino.com/public/image/fitflops/fleur-fitflop.asp">fleur fitflop</a> <a href="http://www.ngahoangshop.com/UserFiles/Image/fitflops/fitflop-size-37.asp">fitflop size 37</a> <a href="http://www.magsistem.com/public/image/fitflops/fitflop-usa-llc.asp" >fitflop usa llc</a> [url=http://www.magsistem.com/public/image/fitflops/fitflop-usa-llc.asp]fitflop usa llc[/url]

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

Dodaj komentarz

Osobiste wycieczki nie są dozwolone. Zapoznaj się proszę z naszą polityką komentarzy.


Partnerzy strategiczni: