mapa strony - reklama - kontakt

Logowanie

zarejestruj się | zapomniałeś hasła?

Newsletter

Przywrócić życie w kamieniołomach

18-04-2012

Marlena Kłosek z Uniwersytetu Opolskiego sprawdzi, gdzie w Kopalni Górażdże są najlepsze miejsca, w których mógłby rosnąć chroniony jarząb brekinia. Może za to otrzymać 30 tysięcy euro. Wszystko w ramach konkursu naukowo-dydaktycznego organizowanego przez koncern HeidelbergCement i należącą do niego Grupę Górażdże. Konkurs odbędzie się w 18 krajach na
4 kontynentach.

Marlena Kłosek jest autorką jednego z 300 projektów zgłoszonych z różnych krajów do międzynarodowego konkursu „Quarry Life Award” – w wolnym tłumaczeniu „Przywróć życie w kamieniołomach”. Pomysłodawcą i organizatorem jest koncern HeidelbergCement, do którego należą spółki Grupy Górażdże. Celem projektu jest poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję różnorodności gatunków roślin i zwierząt na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement.To konkurs naukowo-dydaktyczny skierowany głównie do środowiska naukowców i studentów kierunków przyrodniczych, ochrony środowiska, jak również organizacji ekologicznych i klubów ochrony przyrody. W Polsce do konkursu zakwalifikowano 5 propozycji, które zostały złożone przez studentów i naukowców związanych z Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Wrocławskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym.
- Jarząb brekinia to gatunek, który naturalnie występował na ternie Kopalni Górażdże, ale jego liczba na skutek prowadzonych prac zmniejszyła się – tłumaczy Marlena Kłosek, studentka Uniwersytetu Opolskiego - W celu odtworzenia pierwotnego stanu terenu pokopalnianego wykonano wprawdzie nasadzenia tej rośliny, jednak nie wszędzie się przyjęła. Teraz trzeba podjąć kolejne działania, by uratować tą rzadką i chronioną roślinę.
Studentka prace rozpocznie od inwentaryzacji sadzonek znajdujących się na terenie kopalni Górażdże, następnie zbada glebę i postara się ustalić najkorzystniejsze dla rozwoju drzewa warunki. Wszystko po to, aby kolejne nasadzenia wykonać tam, gdzie drzewo ma największe szanse na przyjęcie się i prawidłowy wzrost.  
-  Wybierając projekty kierowaliśmy się m.in. zgodnością pomysłu z celami strategii ochrony bioróżnorodności, oryginalnością projektu oraz tym czy przewiduje on działanie skierowane dla dobra jak największej grupy gatunków lub siedlisk – mówi dr Arkadiusz Nowak z Uniwersytetu Opolskiego, przewodniczący jury konkursowego w Grupie Górażdże. Pod uwagę braliśmy także doświadczenie zespołu, osoby mającej realizować dany projekt oraz zaplecze naukowe i możliwości realizacji proponowanego pomysłu.
- Konkurs jest wspaniałą okazją zarówno dla studentów, jak i naukowców, aby bliżej przyjrzeć się problemom występującym w kopalniach oraz zaproponować rozwiązania z zakresu promowania bioróżnorodności – uważa Daniel Gauthier, członek Zarządu HeidelbergCement oraz członek jury międzynarodowego. - Dla HeidelbergCement to cenna metoda promowania wyjątkowej bioróżnorodności, która charakteryzuje nasze kopalnie oraz do dalszego rozwoju metod zarządzania bioróżnorodnością przy współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi.
Realizacja pięciu wyłonionych projektów rozpocznie się w marcu, a zakończenie przewidziano na wrzesień.  Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne
w wysokości od 1.500 do 30.000 Euro.
 
 
Grupa Górażdże jest liderem na polskim ryku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement,Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów kruszyw, cementu i innych materiałów budowlanych. Wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła w 2011 r. ponad 1,5 miliarda złotych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie 1200 pracowników.
 
Grupa HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów kruszyw, cementu i innych materiałów budowlanych prowadzi działalność w 40 krajach, na pięciu kontynentach. Koncern posiada na całym świecie 2500 zakładów zatrudniających 53 tysiące pracowników. HeidelbergCement jest jednym ze światowych pionierów w zakresie zarządzania bioróżnorodnością na terenach swoich kopalni odkrywkowych. Od wielu lat angażuje się w promocję unikatowych, lokalnych gatunków flory i fauny występujących w ponad 1000  kamieniołomów i wyrobisk na całym świecie, jak również w działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach swoich kopalni zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu działalności eksploatacyjnej. Do 2020 r. HeidelbergCement zamierza wdrożyć programy z zakresu zarządzania bioróżnorodnością w przynajmniej 50 proc. kopalni znajdujących się na obszarach o dużej wartości ze względu na ich walory przyrodnicze lub w pobliżu tego typu obszarów. Do końca 2011 r. programy z zakresu zarządzania bioróżnorodnością wdrożono w 115 zakładach spółki działających w Europie.  


Komentarze

gość wortalu: vhesMWmptCPcWRxZZfe 2012-05-15 05:52

Najpierw pozdrawiam Was wsszytkich :))Coryllusie. Święta prawda, coś waćpan popełnił. Właściwie do akapitu, ktf3ry kończy sentencja o przeliczaniu drobniakf3w w portfelu, nic dodać nie mogę. Dokładnie tak. A co do sensu istnienia zawodu aktora. W naszym kraju... Mf3j Boże.Ja się na tym generalnie nie znam, ale myślę, że po pierwsze to profesja, ktf3rą uprawiać można na dwa sposoby: uczciwie albo nie. Ten pierwszy jest czasochłonny, bo wymaga swoistego pogodzenia sensu wypowiadanego słowa, czynionego gestu z prawdą. A ona jest cholernie trudna do zlokalizowania. Właściwie to owo poszukiwanie nigdy się nie kończy. I zostawia na aktorze ślad, stygmat. Na aktorze, na człowieku.Ten drugi sposf3b jest ukierunkowany na człowieka nowych czasf3w. Jest przyjemniejszy w użyciu. Tu już nie ma potu (nie myślę oczywiście o praktyce teatru kabuki), nie ma drogi. Tu już start jest celem. I dla tej drugiej kategorii zasadne jest środowiskowe porzekadło, że "aktorzy to q..rwy i złodzieje". Dlatego też, moim skromnym zdaniem, Andrzej Grabowski nigdy na scenie nie wypowie prawdziwie słf3w:Sam już na wielkiej pustej scenie.Na proch się moja myśl skruszyła.Wstyd mię i rozpacz precz stąd żenie.Na Świętym Krzyżu pf3łnoc biła.Kędyż się zwrf3cę? Wszędy nicość,wszędy pustkowie, pustość, głusza; tęskni samotna moja duszai nad mą dolą płacze litość.Z czym pf3jdę do dom, smutny, biedny?Na proch się moja myśl skruszyła: niewolnik wielkiej myśli jednej,w niej moja niemoc, moja siła.Czy jesteś, Polsko - tylko ze mną? Sztuka mię czarf3w siecią wiąże:w Świątynię wszedłem wielką, ciemną - dążyłem - nie wiem, dokąd dążę.Pogasły światła, co świeciły,rzucone w płf3cien wielkie łuki, łachmany, co świątynią były.Jak wyjdę z kręgu czarf3w Sztuki?Sam jestem w wielkiej scenie pustej. Głucho odbija podłf3g echo.O lęku - tyżeś mi pociechą...Noc rozwiesiła czarne chusty -Jak straszno - tam w tych ścian oddali zda się, że nocy przestrzeń ciemna. - Sam jestem - wstyd me czoło pali:jedyna siła, moc tajemna.Przekleństwo łzom! krew pali skroń - przekleństwo łzom! - krwi!!Pozdrawiam raz jeszcze

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: QhKCghpwlpovsXiQvZ 2012-05-15 13:05

Hej! Polecam lekturę , konrnetkie niedopowiedzenia prawdy. Łąkowe śmietankowe i 3/4 osf3b dopowiada sobie masło! . A to masło nie jest, bo masło musi mieć minimum 82-83% tłuszczu. Jest więc to margaryna lub miks maślany mimo, że sugeruje się inaczej.Zgadzam się, że bywa gorzej często udział procentowy tłuszczu jest niższy, a informacja o tym jeszcze bardziej ukryta. Ale nie zmienia to faktu że mamy tu do czynienia z manipulacją. Sprzedaje się margarynę, a sugeruje, że pełnowartościowe masło. Jeśli mi nie wierzysz polecam przeszukanie stron internetowych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i poczytanie sobie, ile kar nałożyli na producentf3w miksf3w maślanych stosujących identyczny wybieg? Jeśli to nie byłoby oszustwo, to za co byłyby te kary?

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

Dodaj komentarz

Osobiste wycieczki nie są dozwolone. Zapoznaj się proszę z naszą polityką komentarzy.


Partnerzy strategiczni: