mapa strony - reklama - kontakt

Logowanie

zarejestruj się | zapomniałeś hasła?

Newsletter

Samorządowa ruletka

Marcin Rutkowski

14-12-2010

Istnieje opinia, że z kampanii na kampanię polskie wybory stają się coraz bardziej amerykańskie. Nie rozstrzygam w tym miejscu o słuszności tej tezy. Jednak jedno z założeń kampanii prowadzonych w Stanach Zjednoczonych nad Wisłą wykorzystywane jest do granic możliwości - to odróżnij się od kontrkandydata. Niektórzy kandydaci (nierzadko z ich doradcami) chcą to zrobić za wszelką cenę.
 
Bo we mnie jest S.E.K.S.
S.E.K.S., czyli skuteczne, efektywne, kreatywne i sumienne działanie na rzecz województwa śląskiego. To w pigułce program dwudziestoczteroletniej Agnieszki Rupniewskiej, kandydatki do Sejmiku Województwa. Świeżo upieczona absolwentka prawa na swojej stronie internetowej przekonuje, że Chcę być Twoją kandydatką!. Brzmi interesująco. Chyba jednak zabrakło chwili refleksji. SLD to partia walcząca o godność kobiety. Dlaczego, więc w kampanii wykorzystuje się stereotypy?
 
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Śląskiego
Liczba głosów oddanych na kandydatkę: 1885
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 1.10%
Mandat: Nie
 
To Michael Phelps? Nie. To Mark Spitz? Nie. To Andrzej Stania!
Malaga (Hiszpania). 5 kwietnia 2009 roku. Właśnie wtedy Rafael Muñoz pobił ostatnio rekord świata na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. Uzyskał czas 22,43s. Miał szczęście, że w zawodach nie brał udziału Andrzej Stania – kandydat starający się o reelekcje na urząd prezydenta Rudy Śląskiej. Podczas otwarcia basenu (tradycyjnie w okolicach wyborów) bez problemu uzyskał czas 20.82s. Do dziś nie wiadomo ile w tym zasługi opływowej fryzury. W innym klipie kandydat popisowo zdobywa przyłożenie grając w futbol amerykański oraz jeździ na quadzie. Jednak Stania rozczarował wyborców. Nie będą mieli swojej Otyli Jędrzejczak: Zdecydowaliśmy się zachęcić młodzież do wzięcia udziału w wyborach samorządowych wykorzystując ich ulubione narzędzia komunikacji, a więc serwisy Youtube oraz Facebook zamieszczając tam humorystyczne filmiki  – wyznaje. Kandydat liczył na przyłożenie się do wyborów.
 
Gdzie kandyduje: Prezydent Miasta Ruda Śląska
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 16219
% głosów (I tura): 37.02%
Liczba głosów oddanych na kandydata (II tuta): 16616
% głosów (II tura): 49,55%
Wybrany: Nie
 

Hip-hop don't stop
Walczymy o lepszy Płock, a to jest już sprawą pewną, stawiam na Hetkowskiego, chodź i postaw ze mną – tak zachęcają Jacek "Paczkoś" Paczkowski i Marcin "Chiwas" Siwek by zagłosować na Wojciecha Hetkowskiego. Artyści są znani z zespołu Jeden Osiem L. Nie musieli pisać nowej piosenki specjalnie na wybory – mogli wykorzystać swoje dotychczasowe utwory. W zależności od nastroju wyborów mogło to by być: Powodzenia (dla kandydata) Smak zwycięstwa (dla zwolenników), Świat nie najlepszych wiadomości (dla przeciwników), Obudź się (dla niezdecydowanych), czy Teraz znikasz (dla kontrkandydata). W samym teledysku jest dużo znanych elementów z tego rodzaju ujęć: sporo ludzi, młode dziewczyny na pierwszym planie eksponujące... flagę Płocka. Czego zabrakło? Po pierwsze klasyk hip-hopu – odpowiedniego auta (na przykład Cadillac Eldorado z 1972 roku) oraz chociaż małego pitbulla. Po drugie, gdzie jest kandydat? Każdy chciałby zobaczyć pięćdziesięciodziewięcioletniego rapera.
 
Gdzie kandyduje: Prezydent Miasta Płocka
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 8450
% głosów (I tura): 18.32%
Wybrany: Nie
 

W blasku sławy
Nie chodzi tu o kandydatów, którzy grzeją się w blasku rozpoznawalnych ludzi, ale o samych celebrytów startujących w wyborach. Do tego, że startują osoby znane (lub raczej znane z tego, że są znane) już się powoli przyzwyczailiśmy. W ostatniej kampanii nie było wyjątków. Sportowcy, aktorzy, artyści, gwiazdki mediów. Jeden z portali sportowych ułożył nawet jedenastkę marzeń z kandydatów. I tak, na bramce Józef Młynarczyk (piłkarz). W obronie Maciej Zieliński (koszykarz), Robert Andrzejczuk (rugbysta), Józef Tracz (zapaśnik), Małgorzata Niemczyk (siatkarka). Pomoc stanowią Daniel Iwanek (karateka), Renata Mauer (strzelczyni), Piotr Kędzia (lekkoatleta), Tomasz Rząsa (piłkarz). O sile ofensywnej stanowią Paweł Papke (siatkarz) i Jacek Ziober (piłkarz). Takich składów można stworzyć kilka.
 
Józef Młynarczyk
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Łódzkiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 5652
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 6.00%
Mandat: Nie
 
Maciej Zieliński
Gdzie kandyduje: Rada Miejska Wrocławia
Liczba głosów oddanych na kandydata: 2722
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 10.08%
Mandat: Tak
 
Robert Andrzejczuk
Gdzie kandyduje: Rada Miasta Gdyni
Liczba głosów oddanych na kandydata: 291
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 1.72%
Mandat: Nie
 
Józef Tracz
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Dolnośląskiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 3295
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 1.73%
Mandat: Nie
 
Małgorzata Niemczyk
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Łódzkiego
Liczba głosów oddanych na kandydatkę: 7192
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 6.78%
Mandat: Tak
 
Daniel Iwanek
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Lubelskiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 1322
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.85%
Mandat: Nie
 
Renata Mauer
Gdzie kandyduje: Rada Miejska Wrocławia
Liczba głosów oddanych na kandydatkę: 4772
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 18.05%
Mandat: Tak
 
Piotr Kędzia
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Łódzkiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 1035
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.98%
Mandat: Nie
 
Tomasz Rząsa
Gdzie kandyduje: Rada Miasta Krakowa
Liczba głosów oddanych na kandydata: 554
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 1.79%
Mandat: Nie
 
Paweł Papke
Gdzie kandyduje: Rada Miasta Olsztyn
Liczba głosów oddanych na kandydata: 1357
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 9.11%
Mandat: Tak
 
Jacek Ziober
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Łódzkiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 628
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.59%
Mandat: Nie
 
Photoshop 2010 (wersja beta)
Program graficzny daje wielkie możliwości. 99% kandydatów retuszuje swoje zdjęcia. Pozostały 1% nie wie jak się to robi. Istnieją jednak jakieś granice. Kto je przekroczył? W samym retuszu niedoścignionym wzorem może być Tadeusz Ferenc. W fotomontażu Zenon Kurt, który choć zdjęcie z Donaldem Tuskiem ma prawdziwe to postanowił zmienić tło i przeniósł się z premierem przed ratusz w Lesznie.
 
Tadeusz Ferenc:
Gdzie kandyduje: Prezydent Miasta Rzeszowa
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 36190
% głosów (I tura): 53.25%
Wybrany: Tak
 
Zenon Kurt
Gdzie kandyduje: Rada Miejska Leszna
Liczba głosów oddanych na kandydata: 118
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 2.01%
Mandat: Nie
 
Puk, puk. Kto tam? Policja. Ja pie...!
Było wielkie zainteresowanie mediów. W ciągu doby wszyscy usłyszeli o sympatycznej wpadce młodego kandydata na radnego, Dawida Ch. Kiedy sprawa jego niecenzuralnej wypowiedzi podczas transmitowanej na żywo debaty wydawała się przycichać, o młodym polityku przypomniała akcja jaworzyńskiej policji skierowana przeciwko dilerowi narkotykowemu. W jego mieszkaniu zatrzymano wspomnianego już Dawida Ch, a podczas przeszukania mieszkania samego kandydata znaleziono narkotyki. Niedoszły radny przesiedział w celi 48 godzin i podjął decyzję: rezygnacja z kandydatury. Tak na wszelki wypadek lokalny oddział PO wykluczył go z partii. Opisana sytuacja jest ciekawym studium przypadku na temat telewizyjnego montażu. W końcu Dawid Ch. nie użył słowa pier..le tylko piep..e (posypuje pieprzem).
 
Dobre hasło to podstawa
Jerzy Małkowski, były prezydent Olsztyna, który stracił stanowisko w wyniku tak zwanej seks afery postanowił wystartować w kampanii. Jego jedno z dwóch haseł wyborczych to Bliżej ludzi. Bliżej już się chyba nie da. Oczywiście nie oceniam winny, ale zabrakło spojrzenia z dystansu.
 
Gdzie kandyduje: Prezydent Miasta Olsztyn
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 23565
% głosów (I tura): 38.66%
Liczba głosów oddanych na kandydata (II tuta): 27192
% głosów (II tura): 46,72%
Wybrany: Nie
 
You'll never vote alone
Czy przeszkadzają wam pijani na stadionach? Czy chcecie zniesienia ustawy mówiącej o zakazie pirotechnicznym? My kibice musimy walczyć o wspólne dobro. Sejmik województwa potrzebuje prawdziwych kibiców! W takich słowach o mandat do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego walczył Adrian Szymański. Kandydat liczył na solidarnościowy zryw całej kibicowskiej braci. Pewnie dlatego ubrał w spocie reklamowym koszulkę Reprezentacji Polski a nie Startu Gniezno (prywatnie fan tej drużyny). Ta pierwsza drużyna ma jednak więcej fanów.
 
Gdzie kandyduje: Sejmik Województwa Wielkopolskiego
Liczba głosów oddanych na kandydata: 951
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.46%
Mandat: Nie
 
Najlepszy poradnik wyborczy
Co łączy takich autorów jak: Wojciech Szalkiewicz, Natalia de Barbaro, Sergiusz Trzeciak, czy Dariusz Woźniak? Wszyscy napisali książki podpowiadające kandydatom jak wygrać wybory. Jednak tylko pozycja tego ostatniego to prawdziwy rarytas. Wydana w limitowanej serii 1000 egzemplarzy. Koszt książki, mimo, że liczy siedemdziesiąt stron, to 1200 zł. Pomagałem organizować kilkanaście kampanii, także na szczeblach centralnych, sam urzęduję od dwóch kadencji, więc wiem, o czym piszę, dlatego wysoko wyceniam swoje rady. (...) Książkę kupują kandydaci na wójtów i burmistrzów, ale wśród nabywców jest też kilka osób startujących na prezydentów dużych miast. Pytany o przepis na sukces bez wahania mówi: Jak najszybciej zaprzyjaźnijcie się z taksówkarzami, pracownikami kiosków, fryzjerami pracującymi na waszym terenie. Nie zapomnijcie o pielęgniarkach środowiskowych - każda odwiedza kilkanaście osób dziennie. Mogą was polecać potencjalnym wyborcom. To świetny marketing. Na szczęście mały nakład oraz wysoka cena sprawi, że ta wiedza nie dotrze do szerszego grona. Inaczej wszystkie agencje PR i agencje reklamowe straciłyby zlecenia!
 
Gdzie kandyduje: Wójt Gminy Rusiec
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 2011
% głosów (I tura): 66.92%
Wybrany: Tak
 
Nic do urkycia
Candidata aposta em foto sexy para conquistar votos na Polônia, Skinula se i krenula u bitku za glasače, czy Polonia:elezioni, cantante pop candidata to tylko niezliczne z tytułów jakie obiegły świat po tym jak Katarzyna Szczołek wystartowała w wyborach na radną Bemowa. Co w tym niezwykłego? Po pierwsze Katarzyna Szczołek to artystka ukrywająca się pod pseudonimem Sara May. Do drugie (i najważniejsze) plakat wyborczy był bardzo efektowny. Przedstawiał Szczołek leżącą na plaży w bikini. I to w sumie wszystko. Na stronie internetowej kandydatki możemy jednak znaleźć kilka trafnych uwag charakteryzujących obecne media, na przykład: nie ma lepszego sposobu informowania o tym (o kandydowaniu) w świecie, który zalewany jest co sekundę nowymi ciekawostkami, niż poprzez kontrowersję, skandal, oryginalność, niebanalność oraz sex. Nie brakuje również uwag krytycznych do branży PR: niestety podczas tych kilkunastu dni zauważyłam jak słabych mamy specjalistów od marketingu politycznego i PR-u. Stereotypowe myślenie speców od marketingu politycznego jest przerażające. W większości wywiadów wypowiadali się, że ktoś kto pokazuje się w bikini musi mieć słaby program wyborczy. Czyli idąc tym tropem rozumowania ktoś kto założy na siebie worek od ziemniaków, habit, lub elegancką suknię powinien mieć program rewelacyjny? Chwila na refleksje…
 
Gdzie kandyduje: Rada Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
Liczba głosów oddanych na kandydatkę: 55
Procent ważnych głosów w skali okręgu: 0.46%
Mandat: Nie
 
3 w 1
Pamięta ktoś reklamy Ronalda Reagana Morning in America albo Foreign Policy? Ameryka budząca się do kolejnego dnia. Ludzie idący do pracy. Wschód słońca nad Statuą Wolności. Łącznie jedna minuta. Kreacja Władimira Putina na macho – polowanie na ryby bez koszulki, ratowanie tygrysów. Michael Bloomberg, najbogatszy polityk w Stanach Zjednoczonych (dziesiąty na liście najbogatszych Amerykanów) - wartość majątku: 18mld USD. Połączmy wszystkich trzech polityków i powstaje... Jacek Guzy. Kandydat starający się o reelekcję na stanowisko prezydenta Siemianowic Śląskich postanowił stworzyć spot, którego Polska jeszcze nie widziała. Dzień Jacka Guzego to opowieść o ciężkim życiu prezydenta miasta. Jak każdy mieszkaniec, Guzy rozpoczyna poranek od szklanki świeżego soku pomarańczowego podanego przez żonę w dużym domu. Następnie praca. Kolejny dzień trzeba siedzieć w pełnym przepychu biurze. Na szczęście co jakiś czas można zamienić drogie buty na kalosze i pojechać w miejsce katastrofy. Po czasie urzędowania przychodzi czas prywatny. Trening karate, siłownia zabawa z psem. Teraz, gdy ciało odpoczęło można usiąść i podumać nad przyszłością miasta. Pomysły prezydent czerpie z najlepszych źródeł: Coelho, Piasecki, Korfanty, czy Giuliani. Po wysiłkach fizycznych i psychicznych Guzy wychodzi na taras i patrzy przenikliwym wzrokiem na swoje miasto. Siemianowiczanie mogą spać spokojnie. Prezydent czuwa. Do teraz nie wiem jak to wszystko zmieściło się w pięciu minutach i trzydziestu ośmiu sekundach.
 
Gdzie kandyduje: Prezydent Miasta Siemianowic Śląskich
Liczba głosów oddanych na kandydata (I tura): 11297
% głosów (I tura): 52.12%
Wybrany: Tak
 
W rosyjskiej ruletce „gracz” ma 83,3% szans na wygraną (przy sześciu komorach w rewolwerze). Czyli 1 do 6. W opisanych przykładach samorządowej ruletki na dwadzieścioro jeden uczestników wygrał siedmioro. Czyli 1 do 3. Czysta statystyka mówi, że bezpieczniej jest grać w rosyjską ruletkę niż narazić się na polityczną śmierć (przegraną). Wybór zostawiam kandydatom.

Komentarze

gość wortalu: ardrev 2010-12-15 13:23

Szkoda Dawida Ch... ps. świetne śródtytuły: You'll never vote alone!

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

gość wortalu: XIhYFggdhjSwRF 2012-09-05 06:09

ilu znasz ludzi, ktf3rzy rezygnują z pracy z własnej woli? czasy są takie jakie są, i jeśli konlejy skarbnik nie wytrzymuje przy Pani Burmistrz to chyba coś jest na rzeczy

Odpowiedz Zgłoś moderatorowi

Dodaj komentarz

Osobiste wycieczki nie są dozwolone. Zapoznaj się proszę z naszą polityką komentarzy.


Partnerzy strategiczni: